T. GÜNEY BELGELERİ NEREDE ?

 

 

Ergenekon Tertibini başlatan Tuncay Güney belgelerinin dönemin Organize Suçlar Şube Müdürü Özer Özben tarafından kaybedildiği ortaya çıktı. Belgeleri 16 ay tutuklu kalan Adil Serdar Saçan'ın gizlediği iddia edilmişti.

Ergenekon sürecinde, Tuncay Güney'in ifadesini aldıktan sonra bu ifadeleri gizlediği iddiasıyla 16 ay tutuklu kalan, dönemin Organize Suçlarla Şube Müdürü Adil Serdar Saçan'ın bu belgeleri gizlemediği ortaya çıktı.

Emniyet'te yapılan soruşturma sonucunda ortaya çıkan gerçekler şöyle:

- Adil Serdar Saçan bu belgeri çoğaltılmak üzere fotofilm şubesine gönderdi.

- Belgeler bu şubeden de, Komiser Vedat Erdem tarafından tutanakla dönemin Organize Suçlar Şube Müdürü Özer Özben'e teslim edildi.

Belgeleri kaybettiği ortaya çıkan Özer Özben hakkında idari soruşturma açıldı. Halen Edirne Emniyet Müdürü Yardımcısı olan Özer Özben'in ifadesi alındı.

Özben, teslim tutanağının gösterilmesi üzerine Tuncay Güney'in sorgu kasetlerini komiser Vedat Erdem'den teslim aldığını kabul etti. Soruşturma sonunda Özben'in bu kasetleri kaybettiği kesinleşti. Özer Özben bu olaydan dolayı 16 ay uzun süreli rütbe durdurma cezası aldı. Ancak zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle hakkındaki cezai işlem kaldırıldı.

Eski KOM şube müdürü Özer Özben, komiser Vedat Erdem tarafından kendisine verilen sorgu kasetlerinden birini şube arşivine, diğerini İstihbarat Şube Müdürlüğü aracılığıyla Daire Başkanlığına gönderdiğini, üzerinde çalışılması için talimat verdiğini ve CD'ye aktarttığını da açıkladı.

Tuncay Güney'in sorgu kasetleri, operasyonu yapan polis müdürü Adil Serdar Saçan'ın da bu operasyonun sanıkları arasına girmesine neden olmuştu. Saçan, Tuncay Güney'in sorgusuyla Ergenekon hakkında elde ettiği bilgileri gizleme ve soruşturmayı örtbas etmekle suçlanmış, 16 ay tutuklu kalmıştı.

Saçan hakkındaki suçlama, 1. Ergenekon iddianamesinde; “Şüphelinin kanıt niteliğindeki söz konusu kaset ve dokümanları Emniyet arşivine teslim etmesi gerekirken ortaya çıkmamalarını sağlamak amacıyla yanında götürmüştür” şeklinde yer almıştı.

ULUSAL KANAL.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !